Informace pro podnikatele k nakládání s odpady
Základním právním předpisem v oblasti nakládání s odpady je zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, v platném znění. Ten stanoví, že každá právnická nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, je původcem odpadů (dále jen „původce“) a jako taková má řadu povinností.
Původce odpadů je zejména povinen podle:
§ 16 odst. 1
- zařazovat odpady podle druhů a kategorií
- zajistit přednostní využití odpadů
- odpady, které sám nemůže využít nebo odstranit, předat osobě oprávněné k jejich převzetí
- ověřovat nebezpečné vlastnosti odpadů
- shromažďovat odpady, utříděné podle jednotlivých druhů a kategorií
- zabezpečit odpady před jejich znehodnocením, odcizením a únikem
- vést průběžnou evidenci
- umožnit kontrolním orgánům přístup do objektů, na vyžádání předložit dokumentaci, související s nakládáním s odpady.
Z toho vyplývá, že každý původce je povinen zajistit, aby s veškerými odpady, které při své podnikatelské činnosti vyprodukuje, bylo nakládáno v souladu se zákonem. Jednou z možností je uzavření smlouvy s oprávněnou osobou. V našem městě je to např. firma Služby Města Milevska, spol. s r.o.
Pokud původce při své činnosti produkuje odpad podobný komunálnímu (tj. komunální odpad v minimálním množství vznikající při nevýrobní činnosti, např. obaly od svačin, papírové obálky, plast), lze jako druhou možnost uzavřít smlouvu s městem Milevskem na využití systému města. Původce při uzavření této smlouvy může využívat separované nádoby města na papír, sklo a plasty.
§ 12 odst 3
Původce, který nakládá s nebezpečným odpadem, je povinen zpracovat identifikační list nebezpečného odpadu (ILNO) a místa nakládání s nebezpečným odpadem tímto listem vybavit.
Z § 5 odst 5 vyhlášky č.383/2001Sb., o podrobnostech nakládání s odpady vyplývá, že na shromažďovacím prostředku nebezpečného odpadu musí být uvedeno katalogové číslo a název shromažďovaného odpadu a dále jméno a příjmení osoby odpovědné za obsluhu a údržbu shromažďovacího prostředku.
§ 16 odst. 3
Původce je povinen s nebezpečnými odpady nakládat pouze se souhlasem příslušného orgánu státní správy – odbor životního prostředí MěÚ Milevsko.
§ 39 odst. 1
Původci jsou povinni vést průběžnou evidenci o odpadech a způsobech nakládání s nimi. Pokyny k vedení průběžné evidence a formulář najdete na.
§ 39 odst. 2
Původci odpadů jsou povinni v případě, že produkují nebo nakládají s více než 100 kg nebezpečných odpadů za kalendářní rok nebo s více než 100 tunami ostatních odpadů za kalendářní rok, zasílat každoročně do 15. února následujícího roku pravdivé a úplné hlášení o druzích, množství odpadů a způsobech nakládání s nimi obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému podle místa provozovny.
§ 40 odst. 1- 5
Při přepravě nebezpečných odpadů je třeba vyplnit evidenční list pro přepravu těchto odpadů a dodržovat povinnosti vymezené v tomto paragrafu.
Pokuty za porušení zákona o odpadech (viz § 66 zák. o odpadech) ukládá původci odpadů
- obecní úřad do výše 300 000 Kč
- obecní úřad obce s rozšířenou působností do výše 1 000 000 Kč
- Česká inspekce životního prostředí až do 50 000 000 Kč.
Odbor životního prostředí ve spolupráci se společností Služby Města Milevska, spol. s r.o. bude provádět v roce 2011 kontrolu všech provozoven v Milevsku, zda je nakládáno s odpadem v souladu se zákonem.